Motýli
Na světě je známo kolem 160 000 druhů motýlů, jen 15% jsou denní. Většina je tedy nočních.
Motýli patří ke kmenu Arthropoden. Největší skupinou Arthropoden je hmyz. Hmyz je rozdělen do dvou skupin- okřídlení a bezkřídlí. Proces vývinu motýla od vajíčka přes housenku, zakuklení a vylíhnutí se nazývá metamorfosa.
Další rozdělení pokračuje různými poddruhy.
Naši motýlci v přehledu:
Atlas Seidenspinner
(lat. Attacus atlas)
Klade vajíčka na rostliny ( Populus, Ligustrum, Salix), která jsou 1-2 mm velká. Vylíhne se housenka, která se díky požírání listů zvětší až 7000 krát a 4x se svléká z kůže.
Když je dost velká a dosáhne svého maxima tak se zakuklí, vzniká kokon, z kterého se líhne jeden z největších nočních motýlů vůbec. Rozpětí křídel 25-28 cm. Nemá vyvinuté trávicí ústrojí, proto žije jen několik dnů. Patří k rodině Saturniidae, v které je více než 1000 druhů.
Žije v Indii na Srí Lance, v Číně, Malajsii a v Indonésii v tropických deštných lesích.
Bambusfalter
(lat. Eryphanis polyxena)
Housenka požírá bambusovník a tak se mu říká bambusový motýl, je světle hnědá a má řadu pěti černých štětin na hřbetě. Dlouhý ocas je žlutý, chlupatý, na hlavě má několik krátkých štětin.
Motýl žije ve střední a jižní Americe. Na západě indických ostrovů se nachází v tropických deštných lesích.
Bananenfalter
(lat. Caligo memnon)
Housenka roste relativně pomalu a živí se listy banánovníků. Proto se mu říká banánový motýl. Dospělá housenka má na těle bodliny a pro ptactvo je nepoživatelná. Mají pevnou kůži kolem hlavy a zde je žláza se substancí, která odrazuje i kolony mravenců. Vyskytuje se v Mexiku a až k Amazonce. Obývá husté deštné pralesy. Oko na spodní části křídel vypadá jako soví a má odstrašující účinek. Létá za ranního šera a při stmívání. Živí se šťávou z ovoce.
Blauer Pfau
Braune Segler
Der Monarch
(lat. Danau plexippus)
Černooranžově zbarvený motýl se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech na celém světě. Tento monarch cestuje z Mexika do Kanady a podzimní generace cestují zase zpět aby mohli ve velkých skupinách přezimovat v lesích Mexika.
Housenky požírají jedovaté rostliny, jed se ukládá pod kůží housenky a motýl je pro svoje nepřátele nepoživatelný.
Před zpátečním letem si ukládají zásoby tuku na náročnou cestu.
Gewöhnliche Eierfliege
(lat. Hypolimnas bolina)
Velmi rozšířený motýlí druh v Indo-Australské fauně. Najdete ho od Austrálie přes Indonésii až do východních částí afrického kontinentu. Je dobrým příkladem toho, jak se zbarvuje odlišně sameček a samička.
Housenky nejsou vybíravé, žerou listy malinovníků a kopřiv, samička klade malá, světle modrá vajíčka přímo na rostlinu.
Großer Aurorafalter
Goldener Hekale
(lat. Heliconius hecale)
Vyskytuje se v jižní a střední Americe a na jihu USA. Prostředí nerozhoduje, najdeme ho na loukách a i v tropických deštných lesích. Živí se aminokyselinami, které se nacházejí v pylu. Žije až 9 měsíců, housenka požírá až 4 druhy rostlin. Motýl je dobrý letec na dlouhé vzdálenosti a vrací se.
Himmelsfalter
(lat. Morpho peleides)
Housenka má na těle jemné hnědé, červené a černé proužky a na hlavě dva žlutočervené flíčky. Tělo je pokryto červenohnědými a bílými chloupky, na zádech hodně hustě.
Housenka může ze žláz na předních nohou vylučovat páchnoucí sekret, kterým odhání nepřátele. Motýl žije ve střední a jižní Americe a na západě indických ostrovů v deštných lesích. Živí se šťávou kvasícího ovoce a šťávou z popraskaných stromů.
Indisches Blatt
Julia Falter
Kleiner Postbote
(lat. Helconius erato)
Je rozšířen v severní a jižní Americe a živí se šťávou z kazícího se ovoce. Tento druh se vyznačuje velkým počtem příbuzných druhů a spoustou barevných kombinací. Toho dělá velmi zajímavého pro zběratele, kteří mají od tohoto druhu i několik vitrín ve svých zbírkách.
Kukly – jejich obal je ze dvou vrstev, housenky požírají.
Kolibrifalter
Königs Page
(lat. Papilio thoas)
Tento exotický Otakárek má obrovský prostor, kde se vyskytuje. Od jihu USA, přes Mexiko a až na jih jižní Ameriky. S rozpětím křídel mezi 12 až 14 cm patří k těm největším exotickým Otakárkům.
Obě pohlaví mají identický úzký tvar a barvu křídel. Tělo je žlutohnědé, žlutá barva je pigmentace, která se stářím motýla bledne, především na křídlech.
Leoparden Netzflügler
(lat. Cethosia cyane)
Pochází z Indo – Australského prostředí, jeho vlastí je jižní Čína a Austrálie, včetně ostrovů Indonésie a Nového Zélandu. Rozpětí křídel je 5 až 7 cm, Jsou nápadně, výstředně zbarveni a tím signalizují nepřátelům, že nejsou tou pravou potravou pro je samotné.
Horní plocha křídel je signálně červená až do červenohnědé s bílým lemováním na předních křídlech. Barva samičky je vybledlá, spodní zabarvení je více výrazné než horní.
Limetten Schwalbenschwanz
(lat. Papilio demoleus)
Vajíčka jsou kulatá s hladkým povrchem o průměru 4 mm. Po nakladení jsou nažloutlá a tmavnou.
Housenky požírají listy citrusovníků. Po vylíhnutí jsou tmavohnědé s bílými fleky a připomínají ptačí trus. Později jsou zelené s tmavohnědými skvrnami.
Hmyz zastrašují housenky orgánem, který se nachází za hlavou a který vylučuje pachy. Dokonce zaplaší i mravence. Housenky požírají jedovaté rostliny a tento jed se ukládá v jejich těle.
Nachází se v Irán
Mittelamerikanischer Schwalbenschwanz
Neon Schwalbenschwanz
Scharlachroter Ritter
(lat. Papilio rumanzoivia)
Je to velký nápadný motýl z Indo-Asijského prostředí. Pohlaví se liší zabarvením, samičky různorodě, samečci jen jedno stálé . Červená a černá má odstrašovat nepřátele z řady hmyzu.
Vajíčka jsou jsou žlutá a kulatá, samička je klade jednotlivě na tu rostlinu, kterou se housenka po vylíhnutí živí a kukly se zabarví podle okolního prostředí ( maskování ). Jsou 4 cm dlouhé a vypadají jako suchý list nebo větvička.
Schein Schwalbenschwanz
Waldgeist
Weiße Baumnymphe
(lat. Idea leuconoe)
Tento pěkný motýl patří do rodiny Nymphalidae, která má 22 poddruhů. Je nápadný velkými křídly a klidným letem. Není ptačí potravou, protože jeho tělo obsahuje jed (alkaloidy). Žije od jižní Číny přes Malajsii, Filipíny a na indonéských ostrovech v hustých deštných lesích. V Indonésii je však téměř vyhuben díky narušenému přirozenému životnímu prostoru.
Zebrafalter
(lat. Heliconius charitonius)
Je hodně rozšířen ve střední Americe a v severních částech jižní Ameriky a až na Floridu. Samečci se páří se samičkami, které se čerstvě vylíhly. Nemohou ulítnout, protože musejí nejdříve nafouknout svá křídla, aby mohla létat.